pieniądze

Co ma wspólnego Traktat o monetach napisany prawie 500 lat temu przez Mikołaja Kopernika z trwającym od 2008 roku globalnym kryzysem finansowym? Jakie są przyczyny psucia pieniądza i jak przez ostatnie 100 lat kształtowała się podaż dolara amerykańskiego według danych FED? Tematem dyskusji w Klubie Pracodawców Towarzystwa Dzieł było przemilczane odkrycie, czyli globalny kryzys finansowy widziany przez pryzmat dzieła Mikołaja Kopernika.

Gościem naszego spotkania był Władysław Dorosz, z wykształcenia fizyk oraz specjalista z zakresu zarządzania finansami, przez wiele lat m.in. ekspert międzynarodowej firmy doradczej.

Wstępem do naszej dyskusji była lektura fragmentu „Traktatu o monetach” z III tomu Dzieł Wszystkich Mikołaja Kopernika (wyd. 2007 r.). Pomimo, że ten traktat został napisany w 1522 roku (Kopernik był wtedy administratorem dóbr Kapituły Warmińskiej), to zawiera wiele ponadczasowych stwierdzeń i dowodów. Z powodzeniem można je zastosować do analizy obecnych problemów ekonomicznych krajów Unii Europejskiej (jak dotąd najbardziej odczuwalnych w Irlandii, Hiszpanii i Grecji), wahań kursów walut, wzrostów cen oraz trudności ze spłatą kredytów.

Z prezentacji mogliśmy się dowiedzieć, że Mikołaj Kopernik, będąc osobą wszechstronnie wyedukowaną w różnych dziedzinach, nie tylko w astronomii, opisał i opracował wiele zasad i praw do dziś bardzo użytecznych. Jedną z takich zasad, zwaną „prawem złego pieniądza Kopernika-Greshama”, a odnoszącą się do systemu finansowego jest to, że zły pieniądz wypiera dobry pieniądz, a psucie monety jest zagrożeniem dla każdego państwa. To jest właśnie kopernikańskie przemilczane odkrycie, które upatruje przyczyn upadku państwa w niezgodzie, jałowości ziemi, śmiertelności i właśnie podłym pieniądzu.

W wyniku kryzysu spowodowanego przez podły pieniądz cierpi całe społeczeństwo. Jedynie złotnicy i osoby znające się na cenie kruszcu czerpią zyski z tego nieszczęścia. Zdaniem Kopernika, ówczesny kryzys monety pruskiej był spowodowany kryzysem kultury, obyczajów i moralności, który przełożył się na podły pieniądz. To też jednym z wniosków z naszego spotkania jest to, że poziom moralnych zachowań w biznesie przekłada się na kryzys finansowy pojedynczych państw i całych systemów społeczno-gospodarczych.

Spotkania Klubu Pracodawców Towarzystwa Dzieł odbywają się w drugi poniedziałek każdego miesiąca w Warszawie. Oprócz ciekawych prezentacji i dyskusji problemowych, spotkania klubowe są doskonałą okazją do dzielenia się doświadczeniami i pomysłami biznesowymi, jak również do bliższego poznania działalności firm tworzących związek pracodawców.

Do udziału w spotkaniach Klubu Pracodawców są szczególnie zapraszane osoby, które chciałby wspomóc działalność Towarzystwa Dzieł jako sympatycy lub eksperci w różnych dziedzinach gospodarczych lub społecznych, jak również osoby, które posiadają status pracodawcy i chciałyby stać się formalnie członkami Towarzystwa Dzieł.

Zainteresowanych udziałem w kolejnych spotkaniach prosimy o kontakt z Biurem Towarzystwa Dzieł.